Dolar 18,6343
Euro 19,5807
Altın 1.060,65
BİST 4.957,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Aydın 16°C
Açık
Aydın
16°C
Açık
Sal 16°C
Çar 15°C
Per 19°C
Cum 21°C

Köyleri korumak Devleti korumaktır! – Süleyman ALGÜN yazdı..

Aydın Marangozlar Odası Başkanı (2001- 2022), Deva Partisi Aydın İl Başkan Yardımcısı, Nizamoğlu Mobilya - İşyeri Sahibi -
21 Mart 2022 20:49

Yakın ve uzak tarihe bakın mutlaka ağır yaşanan kuraklıklar, doğal afetler ve savaşlardan sonra dünyanın en önemli ihtiyacı olan Gıda konusu gündeme gelir.

Böyle durumlarda Devlet ve milletin ayakta kalması için öncelikle Su ve Gıdaya ihtiyacı vardır. Bunları sağlayamayan devlet elbette milletini ve devletini koruyamaz.
Devletlerimizin girdiği savaşlara bakın kazanma nedenleri köy nüfusu yani her şeyi devletten bekleyen değil devlete katkı veren savaştaki insanlarına gıda gönderen hatta kadın genç çoluk çocuk savaşmışlar öylece bugünlere gelebilmişizdir.

Nizamoğlu Mobilya

Yakın tarihe baktığımızda büyük Türk önderi Atatürk konu ile ilgili çok sayıda söz ve cümle kurmuştur. Yani demem o ki ister Din gözlüğüyle ister ırk mezhep gözlüğüyle bakın gerçek şudur insanların önceliği karnının doyması ve ondan sonra güvenliğinin sağlanmasıdır.

Öncelik olan gıda konusunda ülkemizde ciddi yanlışlar yapıldı ve devam ediyor. Özelikle Tarım ile ilgili çıkarılan kanunlar kurallar ve uygulamalar başarısızdır. Kimse bana şu kadar destek vs vs anlatmasın mevzu şu bize ihtiyaç olan gıdanın temini için ithalata bağımlı isek mevzuyu önce neden buraya geldik sorusunun cevabıyla başlamak zorunluluğu vardır.
Son savaşlarda bir şey dikkatimi çekiyor sözde çağdaş şehirleşme denilerek üst üste kutu gibi sıraladığımız kırsaldan şehir merkezlerine doldurduğumuz insanları savaş durumunda o şehirde tutmak doyurmak mümkün olmuyor ve düşman için çok kolay bir hedef olarak bombalanan şehirleri yok etmek daha kolay oysa örneğin Aydın’da mahalleye çevirdiğimiz 600 köy var insanlarımızı köy ortamında tutmak hem üretim hem de Allah korusun savaş zamanlarında ciddi bir güç olduğu açık ve nettir.

Yıllardır köy nüfusunu azaltalım politikası aslında uzun vadeli devlet ve milletimize bir oyundur.
20 yıldır söylemekten yoruldum. Bir devlet ve milletin kalkınmışlık ve gelişmişlik seviyesi arabalar ile evlerle gereksiz yatırımlarla ölçülmez ve asla kaynaklarını inşaata ve arabaya yatırarak kalkınma olmaz ama dinleyen yok çünkü halkımızda teşvik edildiği için karşılık buluyor ama gerçek bu değildir.

Devletimiz özelikle eğitim adıyla üretimden uzaklaştırdığı gençler ve politikalarını güncellemeli ve yeniden Cumhuriyetin ilk yıllarında olduğu gibi komple kalkınma üzerine yapılanmalıdır.
Sanırım 10 yıldır 2-3 kez yazdığım çağrımı yinelemek isterim. Sayın Cumhurbaşkanı çok de ki ‘ ey dünya eyy millet artık bundan sonra acil ve stratejik olmayan hiç bir projeyi yapmayacağız, bundan sonra insana yatırım yapacağız, gençler işsiz ve eşsiz kalmayacak ülkemizde üretim seferberliği başlatıyoruz artık dünyaya ürettiğimiz malları satacağız’ işte bu noktaya gitmez isek ne gelir gideri karşılar nede toplumu mutlu edebiliriz. Şimdi ekonomideki sorunlar eskilerden çok daha farklı ve kötü durumda.

Nasıl mı?
Tarlaya ekmek için lazım olan petrol gübre ve ilaç alınacak gibi değil. Eğer insanlar ekmez ise ithal edecek paramız da olmaz ise bak o zaman o arabalar evler ne işe yarayacak! Gereksiz yapılmış yatırımlar kime ne getirecek!

Son dönemde bu sorunun farkında olan büyükşehir belediyeleri bu konuda güzel çalışmalar yapıyorlar bence bu çalışmaları devlet sahiplenerek daha güzel noktalara gelmesi için destek olmalıdır.
Birde devlet kurumları şu parti bu parti bakışından kurtulmalı akdi halde bunu fark eden halk ilk seçimde sağlam ceza kesecek bilginiz olsun.
Yarın geç oluyor hemen şimdi devlet ve milleti korumak için hemen köyleri yeniden köye döndürelim acilen üretmeye başlayalım. Kurtuluş ithalatta değil köylerde…